MŽP dá obcím postiženým bouří 400 milionů na obnovu infrastruktury a zeleně

Ministerstvo životního prostředí dá obcím zasaženým tornádem až 400 milionů korun. Ze speciálních dotačních výzev bude možné financovat obnovu vodohospodářské infrastruktury nebo zeleně, uvedl dnes v tiskové zprávě ministr životního prostředí Richard Brabec, který navštívil zasaženou obec Hrušky na Břeclavsku. Podle Brabce budou dotace stoprocentní a mohou být vyplacené dopředu jako záloha. Peníze ministerstvo vyčlenilo i na likvidaci dočasných skládek.

Bouřky s kroupami a tornádem nejvíce postihly Hrušky, Moravskou Novou Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín. Poničily 1200 domů a vyžádaly si šest obětí.
Brabec představil jihomoravskému hejtmanovi Janu Grolichovi (KDU-ČSL) dotační program, který ministerstvo připravilo spolu se Státním fondem životního prostředí ČR. "Následky ničivého tornáda jsou katastrofické, to už bohužel vrátit nelze. Co ale udělat můžeme, je co nejrychleji obnovit běžný život v obcích. Pro obce postižené živelní katastrofou jsme proto připravili speciální dotační výzvy, ze kterých budou moci financovat obnovu vodohospodářské infrastruktury či obnovu zeleně," uvedl Brabec.
Podle ministra mohou obce žádosti podávat od poloviny července, případně začátku srpna. Vyplacené mohou být dopředu jako záloha. "Chceme, aby obce měly s vyřízením co nejméně práce, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman bude starostům plně k dispozici," informoval Brabec.
S Grolichem řešil i dočasné skládky, které vznikly na několika místech postižených obcí. "Odpad neustále přibývá. Přislíbil jsem, že s likvidací skládek kraji pomůžeme. V tuto chvíli jsme na to vyčlenili 200 milionů korun. Likvidační práce ale zdaleka neskončily. Každopádně se lidé z postižených obcí mohou spolehnout, že je v tom nenecháme," řekl Brabec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down