MŽP dalo obcím na nové zdroje vody 470 milionů korun

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dosud schválilo 418 projektů pro obce, které řeší problémy s pitnou vodou, zhruba za 470 milionů korun. Pro dalších 400 obcí má MŽP připravených 450 milionů Kč, o něž mohou obce žádat do konce roku 2020. Novinářům to řekli premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec v Jivně na Českobudějovicku, kde problém s pitnou vodou vyřeší nový vrt.

Od roku 2014 investovala MŽP a Ministerstvo zemědělství do všech opatření spojených se suchem téměř 40 miliard Kč. Nyní je 56 procent pramenů a 68 procent mělkých vrtů v ČR ve stavu silného až mimořádného sucha, uvedlo dnes MŽP. Meziročně je stav podzemních vod podobný. "Máme za sebou mnoho tisíc projektů na zadržení vody v krajině, ale je jasně vidět, že postup (sucha) je tak rychlý, že nás čekají desítky dalších miliard a tisíce dalších akcí na zadržení vody," řekl Brabec.
V ČR jsou, jak uvedl, stovky obcí, které byly i přes 100 let závislé na místních studních a vrtech, a voda z nich nyní hromadně dochází. Díky 418 projektům tak teď stát na nové zdroje pitné vody napojí 200 000 lidí.
Se suchem se dlouhodobě potýká obec Jivno. Je napojena jen na místní vrt, který v posledních letech vysychá. Vodu v cisternách dováží od roku 2015, kdy jí dovezla přes 800 metrů krychlových, v dalších letech každoročně kolem 500 metrů krychlových, letos do června 640 metrů krychlových. Uvedl to l starosta Jivna Pavel Halámka. Nový vrt by měl vodu začít dodávat od konce srpna. Radnice si na dva vrty požádala o dotaci 600 000 Kč z MŽP a díky tomu našla vydatný zdroj vody jak pro část obyvatel Jivna, tak pro část obce Vyhlídky. Vrt napojí na existující vodojem, projekt stál 1,2 milionu Kč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down