Na agrosalonu se čeká rekordní účast

Přes 600 vystavovatelů se představí na letošním 49. ročníku agrosalonu Země živitelka, který se uskuteční 24. až 29. srpna v Českých Budějovicích. Počet odborných vystavovatelů bude rekordní. Uvedl to ministr zemědělství Marek Výborný na tiskové konferenci na Výstavišti České Budějovice. Organizátoři očekávají opět více než sto tisíc návštěvníků. Lidé spatří i nejsilnější sériově vyráběný traktor, zemědělské stroje historické i moderní, po delší době se na tento veletrh vrátí včelaři.

Agrosalon Země živitelka je v České republice největší veletrh s nejširší účastí zemědělských oborů. Mám velkou radost, že se zdá, že ten ročník bude možná rekordní a že se jednoznačně dostáváme na předcovidová čísla, pokud jde o návštěvnost. Cílíme na to, aby ho navštívilo více než sto tisíc návštěvníků,“ řekl ministr. Loni výstava přilákala 114 501 lidí, což bylo stále o něco méně než před covidovou pandemií. Přivítal i podtitul výstavy, kterým letos je na cestě k udržitelnosti. Primátorka Českých Budějovic Dagmar Škodová Parmová poukázala na to, že téma letošního ročníku Na cestě k udržitelnosti sdružuje ekonomickou udržitelnost i rozvoj sociálních vztahů a životního prostředí. „Na trojnožce ekonomiky, sociálu a životního prostředí rozvoj půjde udržitelně i pro další generace,“ řekla. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal poznamenal, že udržitelnost je proces, do něhož se musí zapojit i zemědělci. Je třeba přitom říct, co je možné a co již ne. Doležal uvedl, že jednou z cest k udržitelnosti je i precizní zemědělství. „Nabízíme řešení, jak po té cestě kráčet, aby si zemědělství uchovalo svůj produkční rozměr a zajistilo dostatek kvalitních a zdravých potravin,“ prohlásil a poukázal na to, že českým zemědělcům chybí nyní peníze na hnojiva či osiva, aby mohli založit novou produkci. Příčinou je, že se zastavil trh s obilovinami a olejninami, a nemohou tak hned po sklizni prodat úrodu, jak byli zvyklí. „Dostáváme se do situace, kdy zemědělci mají problémy s finanční likviditou, s cash flow. Podle Doležala zemědělci mají obavy, jak tento rok dopadne. „Jdeme v Evropě cestou udržitelnosti, ale zároveň v okamžiku, kdy otevíráme naše hranice do oblastí, kde není na prvním místě udržitelnost, ale jen ekonomická efektivita, může to pro naše producenty znamenat problém. Doufám, že se nám s ministerstvem zemědělství podaří situaci vyřešit. To řešení je na evropské úrovni. Souhlasím, že Ukrajině musíme pomáhat, ale zároveň je potřeba dbát na to, abychom neohrozili životaschopnost zemědělců," prohlásil prezident komory. Zmínil také, že místo českých potravin se na pulty častěji dostává jídlo z dovozu. „Na polích nevidíme pestrost, chybí tam brambory, chybí ovocné sady, plochy se zeleninou. To jsou bohužel věci, které z krajiny mizí,“ doplnil Doležal. Ministr připomněl, že se vede intenzivní debata o tom, jak podpořit české potraviny. Jednou z možností je i projekt Regionální potravina. Na výstavišti se přitom uskutečnilo poslední hodnocení v rámci krajských kol. „Lokální producenti z jižních Čech jsou schopni připravit skvělé potraviny ve všech hodnocených kategorií,“ podotkl ministr.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down