Na farmářských trzích chybovala asi čtvrtina prodejců

Veterináři loni našli alespoň jednu chybu u čtvrtiny kontrolovaných prodejců na farmářských trzích. Bylo to zhruba stejně jako předloni. Z provedených 327 kontrol bylo pochybení v 82 případech. Celkový počet pochybení, kterých bylo i několik u jedné kontroly, dosáhl 226. Veterináři loni uložili pokuty za 311 000 korun, o rok dříve zhruba za 330 000 korun. Informovali o tom zástupci Státní veterinární správy (SVS).

Loni ve 45 případech veterináři zjistili nedostatky v označování potravin, dalším nejčastějším pochybením (33krát) bylo nedostatečné prokázání původu potraviny. Ve 32 případech to byla nedostatečná ochrana potravin před kontaminací a vyskytly se také problémy s balením produktů a nedodržením požadovaných teplot nabízených výrobků. "To přitom představuje zejména v teplých letních dnech velké riziko pro spotřebitele. Ve více než deseti případech byly shodně zjištěny nedostatky při skladování živočišných produktů či nedodržení data trvanlivosti prodávaného zboží," dodali veterináři.
Dlouhodobě podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda díky osvětě nejzávažnějších problémů ubylo. Zodpovědní provozovatelé farmářských tržišť by podle něj měli s problémovými prodejci ukončit spolupráci.
Veterináři připomněli, že prodejci musí dostatečně informovat zákazníky o zboží. V případě vážných nesrovnalostí je možné informovat místně příslušnou krajskou veterinární správu, která prošetří každý případ týkající se potravin živočišného původu, dodali veterináři. Těchto případů loni ubylo, podnětů na nekalé praktiky prodejců loni veterináři dostali deset, předloni patnáct.
V Praze se loni kontrolovalo 15 farmářských trhů. Závadovost byla proti republikovému průměru vyšší, 30 procent. Nejčastější chybou bylo nedodržení správných teplot, o rok dříve nebyly nejčastěji k dispozici doklady o původu zboží.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down