Na farmářských trzích vzrostou tržby letos asi o patnáct procent

Asociaci farmářských tržišť, která sdružuje trhy na řadě míst Prahy a v dalších městech, letos vzrostou tržby o deset až 15 procent. Uvedl to předseda asociace Jiří Sedláček. Další údaje ohledně celkových tržeb však nesdělil. Příkladem je podle něho tržiště v Plzni, kde se meziročně zvýšil obrat o 15 procent, tedy asi o dva miliony korun. Zájem podle něj roste i o pražská tržiště.

Asociace přitom sleduje čtyři základní kategorie potravin prodávaných na tržištích – maso a uzeniny, ovoce, zeleninu a pekárenské výrobky. Nárůst asociace pozoruje u všech čtyř kategorií.

Podle pravidel asociace členské trhy musí prodávat minimálně 90 procent potravinářského zboží či zemědělských produktů, zbylých deset procent však musí být také nějak spojeno s potravinami. Organizátoři umožňují například řemeslníkům prodávat dřevěné nádobí. Prodávat potraviny ze zahraničí je na trzích, které pod asociaci patří, možné jenom v případě, že se stejný produkt v Česku nevyrábí.

Asociace měla na začátku prosince výtky k novému pražskému tržnímu řádu. Podle ní by měli mít například zelináři levnější platby za zábor veřejného prostoru než ostatní prodejci. Jinak se podle ní na tržištích vyplatí spíše prodávat dražší zboží, jako jsou cukrovinky.

Podle webu asociace jsou v současnosti členové provozující farmářské tržiště například na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad a na „Náplavce“, v Rajské zahradě či na Černém mostě. Mimopražští členové jsou z Plzně, Roudnice nad Labem a Karlových Varů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *