Na Hradecku začne vybíjení dvou chovů kachen zasažených ptačí chřipkou

V obcích Nové Město a Klamoš na Královéhradecku budou dnes hasiči likvidovat dva chovy kachen, které zasáhla ptačí chřipka. Chovy patří firmě Perena a je v nich asi 14 000 ptáků. Od poloviny března jde o jedenáctý a dvanáctý pozitivně testovaný chov této společnosti. V celé ČR se letos choroba zatím potvrdila v 36 ohniscích v chovech drůbeže.

Nové Město a Klamoš jsou od sebe vzdálené asi 2,5 kilometru. Hasiči počítají, že na likvidaci chovů se bude podílet asi 100 profesionálních a dobrovolných hasičů z jednotek z celého kraje.
V dosud zasažených chovech firmy Perena v oblasti na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje bylo vybito asi 84 000 kachen. Veterináři již dříve uvedli, že na hospodářstvích firmy Perena byla špatně nastavena pravidla biologické bezpečnosti nebo se tato pravidla nedodržovala.
Firma Perena z Chlumce nad Cidlinou je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech v regionu. V roce 2019 se tam vylíhlo 14 milionů kachňat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down