19.02.2018 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na jihu Čech bylo 880 hektarů ovocných sadů, ubylo rybízu i jabloní

V Jihočeském kraji bylo loni v květnu 880 hektarů ovocných sadů, ovoce pěstovalo 119 zemědělských subjektů. Nejvýznamnějším druhem byly jabloně, v kraji na 43 procentech ploch sadů. Více než třetina spadá do nejstarší věkové kategorii podle stáří výsadby. Vyplývá to z čísel Českého statistického úřadu. Sčítání se ve všech členských státech EU provádí jednou za pět let. Ve srovnání s rokem 2012 ubylo na jihu nejvíce rybízu, jabloní a slivoní.

Statistici zjišťovali údaje od všech pěstitelů ovoce, kteří k 1. květnu obhospodařovali aspoň 0,20 hektaru ovocných sadů a jejichž produkce byla převážně nebo zcela určena pro trh. V mezikrajském srovnání měly jižní Čechy druhé největší plochy angreštů a třetí největší plochy sadů třešní.

Nejvýznamnějším ovocným druhem v ČR jsou jabloně, zabíraly 48 procent sadů v zemi. V jižních Čechách se pěstovaly na 43 procentech ploch sadů. Mezi jabloněmi jsou v kraji a také v ČR nejrozšířenější odrůdy zařazené ve skupině Idared, Jonagold/Jonagored a Golden Delicious. "Věková struktura jabloňových sadů není v kraji ani v ČR uspokojivá. V Jihočeském kraji byla víc než třetina ploch jabloní v nejstarší věkové kategorii podle stáří výsadby, v České republice byl tento podíl ještě vyšší," uvedl ČSÚ.

V jihočeských sadech jsou druhým nejrozšířenějším ovocným stromem višně, třetí slivoně. Nejmladší věkovou strukturu měly hrušňové sady, u nich víc než pětinu ploch tvořila nejmladší výsadba. Drobné ovoce jako rybíz, angrešt, ostružiny, maliny a borůvky se v kraji pěstovalo na 60 hektarech, což je 6,9 procenta z plochy sadů. Skořápkové plody, kam patří ořechy, mandle či kaštany, se v kraji pěstují málo, asi na hektaru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down