Necelá čtvrtina základních obilovin a zhruba šest procent řepky olejné zbývá sklidit v Jihočeském kraji. Výnosy jsou většinou průměrné až podprůměrné, obiloviny 5,62 tuny z hektaru a řepka 3,07 tuny z hektaru. Jak informovala ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná, zdá se, že jde o poměrně brzké žně, protože vloni touto dobou ještě na polích zbývalo 60 procent obilovin a 14 procent řepky. Žně aktuálně zpomalují často se opakující dešťové přeháňky.
"Vlhkost komplikuje nejenom újezdnost zemědělské techniky v polích. Kvůli potřebě dosoušení rostou zemědělcům produkční náklady a voda na mnoha místech znemožňuje sklízet slámu. Pěstitelé se také obávají zvýšeného výskytu plísně na bramborách nebo v porostech máku,“ řekla Šťastná.
Naopak zemědělci mají hodně otavy, tedy v roce druhé posekaného a usušeného sena, jetele a dobře vypadající kukuřici. Podle Šťastné by tak farmáři měli mít dostatek krmiva pro hospodářská zvířata. Některé podniky už provádějí třetí seče.
Jihočeští zemědělci sklidili z obilovin 77,23 procenta oseté plochy. Například ječmen ozimý je od minulého týdne kompletně uskladněný, jeho průměrný výnos je 5,61 procenta, loni byl 6,03 procenta. Řepky mají sklizeno 94,04 procenta z celkové oseté plochy 38 590,62 hektaru, loni ji zasadili na 41 310 hektarech. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo zemědělství.
"Na mnoha plodinách se neblaze podepsaly dubnové mrazy. Ty v kombinaci s vydatnými dešti zřejmě způsobily i časté zmlazování řepky, snížení produkce jejích semen a také nízkou hustotu raných odrůd pšenice. Cílovou rovinku u sklizně prodlužují momentálně často se opakující dešťové přeháňky,“ dodala Šťastná.*