Na jižní Moravě letos zemědělci chovají nejvíc skotu od roku 2010

Na jižní Moravě chovali letos zemědělci k 1. dubnu nejvíce skotu od roku 2010, a to 67 400 kusů. Proti loňsku je to nárůst o 1500 kusů. Naopak chovali nejméně prasat za posledních 15 let, chovy drůbeže kolísají, ale stavy jsou víceméně setrvalé, vyplývá z dat Českého statistického úřadu.

U skotu klesaly stavy od 90. let až do roku 2011, kdy se počty dostaly na jižní Moravě pod 60 000 kusů. Trend se otočil právě po roce 2011, kdy začaly vznikat nové chovy a rozšiřovat se ty dosavadní. Zemědělci chovají jak krávy na mléko, tak skot na maso a jsou v tomto odvětví živočišné výroby úspěšní.
U prasat je to naopak a dlouhodobě se chovy nevyplácejí kvůli nízkým výkupní cenám, které jsou ovlivněné cenami vepřového dovezeného ze zahraničí. Proto mnozí chovy dávno zavřeli a zavírají stále. Letos měli na začátku druhého čtvrtletí zemědělci ve stavu 118 000 prasat, meziročně o 13 procent méně a ve srovnání s rokem 2008 o dvě třetiny méně.
Celorepublikově klesly počty prasat o více než pět procent na 1,4 milionu kusů a s ohledem na spotřebu vepřového nadále klesá soběstačnost Česka v produkci tohoto druhu masa. V posledních letech se uvádí na úrovni zhruba 30 procent, zbytek se musí dovážet. D
Drůbeže letos zemědělci na jižní Moravě k 1. dubnu chovali 3,6 milionu kusů, což je o 122 000 více než o rok dříve a odpovídá to zhruba průměru posledních 15 let.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down