Na jižní Moravě pokračuje pokles výroby masa

Na jižní Moravě loni již sedmým rokem pokračoval sestupný trend v množství vyrobeného masa bez započtení drůbežího, a to o 4,6 procenta na 37 118 tun. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu. Klesal i počet poražených zvířat. Vládní podpora živočišné výroby, která loni činila 1,6 miliardy korun, se tedy na jižní Moravě zatím neprojevila.

Nadále se propadá především výroba vepřového masa v souvislosti s tím, jak se zmenšují chovy prasat. Loňských 34 540 tun je o pět procent méně než předloni. Přitom například v roce 2007 se vyrobilo na jižní Moravě kolem 50 000 tun. Počet poražených prasat se snížil o šest procent na 373 tisíc. Výroba hovězího masa v podstatě stagnovala, snížila se o pouhých osm tun na 2571. Počty porážek dokonce mírně narostly na 8249 kusů, což je více o jedno procento. I přes pokles zůstává jižní Morava třetím největším producentem masa v České republice za jižními Čechami a vysočinou. Podle údajů z loňského léta je Česko u hovězího masa soběstačné ze 140 procent. Dlouhodobě výrazně zaostává výroba za spotřebou u vepřového masa. V roce 2013 se však poprvé od roku 2006 mírně zvýšila soběstačnost na 58 procent. Jde o dlouhodobý důsledek především levného dovozu vepřového. Současná česká vláda má za cíl dosáhnout potravinové soběstačnosti.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down