Na jižní Moravě se letos dařilo mrkvi a cibuli, rajčat je pětina

Jihomoravští zemědělci letos sklidí víc kukuřice, mrkve a cibule než loni. Dařilo se i ovocnářům. Je více jablek, hrušek a švestek. Letošní rok naopak nebyl příznivý pro pěstování květáku, brokolice a rajčat. Těch je pětina, uvedla dnes na webových stránkách ČSÚ Jindřiška Svobodová.

Jižní Morava drží v mezikrajském srovnání prvenství v rozloze osevní plochy kukuřice na zrno. Zemědělci letos z téměř 40 tisíc hektarů plochy sklidí 328 tisíc tun s meziročním navýšením o 14 tisíc tun. Statistici odhadují, že zemědělci letos z jihomoravských polí svezou 2600 tun mrkve. Hektarový výnos bude podle Svobodové v porovnání s předchozím rokem vyšší o osm tun a je po Královéhradeckém kraji druhý nejvyšší. Cibule se na jižní Moravě urodilo kolem 11 tisíc tun, loni to bylo o 754 tun méně. Průměrný hektarový výnos máku byl v mezikrajském porovnání nejnižší, dosáhl 600 kilogramů. Přesto ho zemědělci sklidí o 14 procent více než loni. Objemu loňského roku nedosáhne letošní sklizeň květáku a brokolice. Důvodem je zmenšení osevní plochy i nižší výnos. V Jihomoravském kraji se letos vypěstovalo kolem 483 tun této plodiny, což je 61 procent proti roku 2019. Nedařilo se ani rajčatům. Sklidilo se 3000 tun plodů. Hektarový výnos byl v porovnání s loňskem pětinový.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down