Na jižní Moravě se loni vytěžilo 1,32 milionu metrů krychlových dřeva, což je nejvíce za posledních deset let. Zásadně se proti předchozím letům zvýšila nahodilá těžba, tedy ta, která reaguje na přírodní či hmyzí kalamity. Tvořila téměř dvě třetiny a taktéž byla za deset let největší, vyplývá z dat, která zveřejnil Český statistický úřad. Důvodem jsou kumulující se důsledky dlouhodobého sucha, které panuje od roku 2015. Oslabené lesy tak hůře čelí jak větrným kalamitám, tak kůrovci. Celková těžba dřeva v ČR loni činila 19,39 milionu metrů krychlových.
Vyšší podíl nahodilé těžby loni vykázal už pouze Olomoucký a Moravskoslezský kraj, kde se obrovské plochy lesů změnily v holiny kvůli suchu a následnému napadení kůrovcem. Na jižní Moravě odpovídá objemu nahodilé těžby i podíl dřevin. Z celkové těžby tvořily 78 procent jehličnany. Drtivou většinu přitom tvoří smrk jako strom nejnáchylnější na důsledky změny klimatu. Podíl jehličnanů na jižní Moravě je přitom méně než poloviční, listnaté lesy tak odolávají mnohem lépe. Z listnatých stromů se loni těžil nejvíce buk, jeho podíl na celku byl 7,1 procenta, buk tvořil podíl 6,5 procenta.
Nově se loni v kraji zalesnilo 1584 hektarů a upřednostňovaly se listnaté dřeviny s podílem 57 procent, nejčastěji to byl dub. Následovaly buk a javor. Z jehličnanů se opět nejčastěji vysazoval smrk. V kraji se také zvýšily škody, které lesníkům dělá přemnožená zvěř. Loni činily čtyři miliony korun, o desetinu meziročně více. Celkově v republice zvěř udělala škody za 34,5 milionu.*