Na jižní Moravě se zastavil desetiletý propad chovu prasat

Na jižní Moravě se zastavil desetiletý pokles počtu chovaných prasat a zvýšil se meziročně poprvé od roku 2007. K 1. dubnu jich letos zemědělci chovali 137 tisíc, což je o 4600 více než o rok dříve. Současný stav je však jen polovinou ve srovnání s rokem 2010 a je také menší než na začátku druhého čtvrtletí v roce 2016, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Proti roku 2007, kdy se chovy začaly dramaticky zmenšovat či zcela rušit, jsou současné stavy třetinové. Důvodem byl dovoz dotovaného vepřového ze zahraničí, malá podpora českého státu živočišné výrobě a v některých letech také slabá úroda a nedostupnost vlastního krmiva pro zvířata. Počty prasat klesaly v celé zemi, což znamenalo pokles soběstačnosti státu v produkci vepřového masa pod 40 procent.

Statistiky zaznamenaly mírný nárůst v celé republice, ve Zlínském kraji se počty prasat zvýšily o více než třetinu. Na jižní Moravě také druhým rokem po sobě mírně rostl počet selat. Na začátku druhého čtvrtletí jich bylo 36 200.
Optimističtější je na jižní Moravě vývoj v chovech skotu. Odrazil se ode dna, kterého dosáhl v letech 2011 a 2013, a od té doby se počty krav a býků trvale zvyšují. K 1. dubnu jich jihomoravští zemědělci chovali 64 700, o 1300 meziročně víc. V nejslabších letech jich bylo pod 60 tisíc. Chovatelé s pomocí evropských dotací v posledních letech rozšiřovali chovy převážně mléčného skotu a i přes výkyvy ve výkupních cenách mléka je udržují. Podle odborníků jsou české chovy v evropském srovnání špičkové a velmi efektivní.
Po třech letech růstu naopak klesly stavy drůbeže. Na začátku čtvrtletí jich měli chovatelé v Jihomoravském kraji 3,54 milionu kusů, o rok dříve jich bylo 3,82 milionu. Počty drůbeže v posledním desetiletí různě kolísaly mezi třemi a 4,5 miliony kusů. V kraji se také zvýšil počet ovcí na 9151 a počet koz o čtvrtinu na 1900. Statistici zaznamenali také stoupající počet koní na 1533.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *