Na jižní Moravě se zvýšil počet drůbeže o čtvrtinu, chovy prasat se zmenšují

Na jižní Moravě se stále více daří chovu drůbeže. Několik let roste počet chovaných kusů a letos v prvním čtvrtletí to bylo 3,82 milionu, což je meziročně téměř o čtvrtinu více. Jde o nejvyšší počet od roku 2010, kdy měli chovatelé zhruba čtyři miliony kusů drůbeže. Naopak se stále zmenšují chovy prasat, trend se nedaří zvrátit více než deset let. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.

Chovy drůbeže jsou na jižní Moravě druhé největší v republice a řada podniků je v posledních letech rozšiřuje. Naposledy na jaře ohlásila záměr firma Vodňanské kuře. v Mikulovicích chce k 250 000 kusů přidat dalších 80 000. Firma Sušárna Pohořelice chce postavit chovy v Šumicích na Brněnsku, má se zde chovat přes 300 000 kuřat. Rozšiřují se také například chovy firmy Lucidum Millenio v Drysicích na Vyškovsku či Zemas Čejč v Šardicích.

Chovy prasat klesly meziročně o 11 procent na 132 000 kusů. Za deset let je to propad o více než 60 procent a na republikovém chovu se kraj podílí už jen necelými devíti procenty, přestože chovy klesly celostátně. Chovatelům se prasata čím dál méně vyplácejí kvůli levnému dovozu ze zahraničí a nízkým výkupním cenám.

Bez větších změn zůstávají chovy skotu a v poslední dekádě se pohybují zpravidla mezi 60 000 a 70 000 kusy, letos v prvním čtvrtletí to bylo 63 400 kusů. Menšinovou záležitost tvoří chovy ovcí, kterých bylo loni 8800. Koz bylo 1490 a koní 1429.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down