13.01.2020 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na krůtí farmě v Maďarsku se objevila ptačí chřipka

Na velké krůtí farmě na severozápadě Maďarska se objevila ptačí chřipka, podle úřadů jde o silně patogenní subtyp H5N8. Utraceno tak musí být všech více než 50 tisíc ptáků. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ptačí chřipka se v minulých týdnech objevila rovněž na Slovensku a v Polsku a i tam šlo o subtyp H5N8. Čeští veterináři kvůli tomu zavedli mimořádné kontroly masa dováženého z těchto zemí.

Na konci loňského a na začátku letošního roku byly zaznamenány případy nákazy ptačí chřipkou nejméně na pěti drůbežích farmách v různých částech Polska. I tam jí zprvu onemocněly krůty. Polsko je největším producentem drůbeže v Evropské unii.

Desátého ledna pak výskyt ptačí chřipky v malochovu na jihu země potvrdily slovenské úřady. Ptačí chřipka na Slovensku byla zjištěna v malochovu u Nitry. Chovatel nahlásil úhyn tří kusů z celkového počtu 22 kusů drůbeže. Předběžné výsledky vyšetřování ukázaly, že drůbež, která byla chována v otevřeném prostoru, se nakazila volně žijícím ptactvem.

V České republice se ptačí chřipka objevila po deseti letech v roce 2017 a tehdy zasáhla i další evropské země. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down