05.03.2018 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na pochybení při zemědělských dotacích upozornil i slovenský úřad

Přidělování dotací v zemědělství na Slovensku provázely v minulosti nedostatky, na které upozornil i tamní Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). O možném zneužívání evropských dotací firmami italských podnikatelů spojovaných s mafií psal ve svém nedokončeném článku zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak. O možné zneužívání evropských fondů na Slovensku se zajímá také Evropská komise.

Zjištěné okolnosti se dostaly také do hledáčku Evropského parlamentu. Kvůli podezřením, že Kuciakova vražda je spojena s podvody kolem dotací, zamíří brzy na Slovensko evropští poslanci z výborů pro občanské svobody, spravedlnost a vnitro a z kontrolního výboru. Výstupy z jejich mise ale budou "prozatím neveřejné" vzhledem k citlivosti případu, uvedl český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Chystá se podle něj také jednání s Evropskou komisí (EK) o možném zapojení Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) do vyšetřování. Mluvčí OLAF Silvana Endulescuová ČTK sdělila, že úřad je si vědom mediálních informací o možném zneužívání fondů, o kterém psal Kuciak. "Věc teď nebudeme dál komentovat," uvedla s tím, že jako ve všech případech bude OLAF i nyní vyhodnocovat všechny dostupné informace o možném zneužívání fondů EU.

Slovenský NKÚ loni po kontrole činnosti slovenské zemědělské platební agentury (PPA), která vyplácí farmářům přímé platby či dotace z evropských fondů, upozornil na nedostatky v činnosti této státní instituce. NKÚ v hodnoticí zprávě zjistil například subjektivně nastavená kritéria pro hodnocení žádostí o dotace či chybějící kontrolní mechanismy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down