Na Pražském hradě rostou odnože nejstarší vinné révy na světě

Na Pražském hradě rostou odnože nejstarší révy na světě. Zasazeny byly v jižních zahradách Hradu již v říjnu, minulý pátek je od starosty slovinského Mariboru Andreje Fištravce oficiálně převzal prezident Miloš Zeman. Zároveň dostal i vzorek vína z tohoto keře.

Réva roste v Mariboru u řeky Drávy na průčelí domu ze 16. století. Stáří keře, který je zapsán v Guinessově knize rekordů, bylo podle mluvčího Správy Pražského hradu Davida Šebka vědeckou metodou určeno na 440 let.
Podle Fištravce je keř stále při síle a každoročně rodí. Letos z jeho hroznů bylo uděláno 45 litrů vína. Lahvičku s jeho vzorkem dnes dostal i Zeman. Český prezident při té příležitosti vyjádřil víru, že až víno za několik let vyroste, bude moct dárek vrátit. Protože však vinná réva začíná plodit až po několika letech, musel by se tak Zeman ucházet o mandát i v dalším volebním období.
Dnešní oficiální převzetí keře se konalo při příležitosti dvoudenního summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky včetně prezidentů Rakouska a Slovinska. Slovinský prezident Borut Pahor věnování vinné révy označil za jeden z nejvýznamnějších protokolárních darů, které může Slovinsko někomu udělit. „Ty si to ale zasloužíš,“ řekl Zemanovi, se kterým se prý zná asi 20 let. Zeman při ceremonii označil Slovinsko za zemi svého srdce.
Čtyři odnože révy byly na Pražském hradě zasazeny v jižních zahradách u busty Josipa Plečnika, významného slovinského architekta, který se ve 20. letech 20. století podílel na přestavbě Pražského hradu i jižních zahrad.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *