Na Přerovsku vyhlásily radnice omezení používání vody

Na některých místech Přerovska vyhlásily radnice kvůli dlouhodobému suchu omezení používání vody z veřejných vodovodů nebo z vodních toků. Dotklo se to například obyvatel části Lipníku nad Bečvou v Podhoří, kteří nesmějí z veřejného vodovodu napouštět bazény. Kvůli suchu vyhlásila také radnice v Hranicích zákaz čerpání vody z Bečvy a přítoků. Omezení jsou vydána také na Olomoucku.

Hranická radnice vydala zákaz obecného nakládání s vodami ze všech vodních toků v povodí Bečvy nejen v Hranicích, ale i v obcích spadajících pod Hranice prostřednictvím veřejné vyhlášky. Město tak učinilo na základě doporučení Povodí Moravy. Dlouhotrvající sucho a nevalné vyhlídky na déšť v nejbližším období zapříčinily velmi nízké průtoky ve vodních tocích. Ani dešťové přeháňky posledních dnů přitom situaci výrazně nezlepšily, uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.
Zákaz se týká nejen Bečvy, ale všech přilehlých toků, jako je Velička, Ludina či Opatovický potok. Vyhláška se týká obyvatel Hranic a dvou desítek okolních obcí včetně Hustopečí nad Bečvou či Teplic nad Bečvou. Město ve vyhlášce vydané na stránkách radnice www.mesto-hranice.cz uvádí, že podle Povodí Moravy se průtoky v tocích nyní pohybují v rozmezích od deseti do 60 procent dlouhodobého měsíčního průměru. Situace se podle předpovědi zřejmě v příštích dnech nezlepší, a dá se tak očekávat další pokles hladin.
V části Lipníku nad Bečvou nesmějí lidé plýtvat vodou ani z veřejného vodovodu. Podle informací lipnické radnice vyhlásili Vodovody a kanalizace Přerov zákaz zalévání zahrádek, mytí automobilů a napouštění bazénů vodou z veřejného vodovodu v Podhoří. Důvodem je výrazný úbytek pitné vody v prameništi Peklo pro místní část Podhoří. Toto opatření je v platnosti do odvolání, stojí na stránkách radnice.
Omezení související se stavem povrchové vody v okolí Olomouce vydala také olomoucká radnice. Jde o část toku Trusovického potoka, konkrétně v úseku od Bělkovic-Lašťan po Olomouc, kde průtok vody klesl pod stanovené minimum," uvedla vedoucí oddělení vodního hospodářství magistrátu Hana Zvoníčková. Na základě nařízení magistrátu lidé nesmějí vodu z koryta potoka čerpat a používat ji například k zalévání.

Podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové jsou průtoky vzhledem k dlouhodobým srpnovým průměrům ve všech sledovaných profilech výrazně podprůměrné. Nejčastěji se hodnoty pohybují v rozmezí od deseti do 45 procent průměrného průtoku, řekla Tomíčková. Největší týdenní pokles hladiny, o 21 centimetrů, byl zaznamenán na Bečvě v přerovské části Dluhonice. Hladiny sledovaných toků očekává Tomíčková nadále převážně setrvalé nebo slabě rozkolísané. V mnoha profilech je dosažena hranice sucha, dodala. Platí to pro řeku Moravu například v Olomouci, ale i v Raškově či v Moravičanech, ale také pro Veličku v Hranicích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down