30.05.2022 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Ukrajině na jaře oseli o pětinu menší plochu než v loňském roce

Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s odkazem na údaje, které zveřejnilo ukrajinské ministerstvo zemědělství, píše německý týdeník Der Spiegel. Ukrajina hraje klíčovou roli pro světové zásobování potravinami.

Poté, co se na Ukrajině z velké části dokončil jarní osev, úřady vyhodnotily první oficiální výsledky. Obdělávaná plocha je o 22 procent pod úrovní roku 2021. Ukrajina očekává, že letos oseje 14,2 milionu hektarů jarních plodin, oproti 16,9 milionu hektarů rok před ruskou invazí. Z údajů vyplývá, že zemědělci mimo jiné oseli 4,4 milionu hektarů kukuřicí, 189 300 hektarů jarní pšenicí a 928 400 hektarů jarním ječmenem. Prognózu sklizně ministerstvo nezveřejnilo.

Ukrajina hraje ústřední roli v globálním zásobování potravinami. To platí i pro potraviny, které už se sklidily. Protože Rusko blokuje ukrajinské černomořské přístavy, nemůže v současnosti zemi opustit více než 20 milionů tun obilí. Zejména v chudších zemích Afriky a Asie proto hrozí potravinová katastrofa. Z Ruska a Ukrajiny pochází téměř třetina celosvětových dodávek pšenice. Ukrajinské ministerstvo zemědělství uvádí, že vývoz obilí je nyní omezen na 500 000 tun měsíčně, přičemž před válkou za stejné období Ukrajina vyvážela pět milionů tun obilí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down