Na úřadu vlády se poprvé sejde expertní skupina k jednání o suchu

Na úřadu vlády se sejde Národní platforma odborníků na boj se suchem, ve které jsou zastoupena i tři ministerstva. Jednání by se měli účastnit ministři životního prostředí Richard Brabec, zemědělství Miroslav Toman a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Ministerstva spolupracují mimo jiné na vytvoření novely vodního zákona, která by se zaměřila právě na sucho.

Na dnešní jednání přijde také ředitel Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Mark Rieder, zástupci akademické sféry, Svazu měst a obcí, povodí, vodohospodářů a Agrární komory ČR.

Sucho letos trápí velkou část České republiky. V minulém týdnu bylo suchem podle zprávy vědeckého týmu InterSucho postiženo 94 procent území státu, na 70 procentech bylo sucho výjimečné či extrémní. Stát očekává, že v dalších letech se situace na většině území ČR bude dál zhoršovat. Problémy s vodou by mohly být v obcích, které jsou zásobovány z malých zdrojů. U větších problém nehrozí.

Ministerstvo životního prostředí na adaptaci na sucho z evropského operačního programu Životní prostředí vyčlenilo 13,5 miliardy korun. Skoro 7,5 miliardy korun by mělo jít na financování obnovy a efektivního využívání zdrojů pitné vody. Ministerstvo zemědělství chce podpořit stavbu a rekonstrukce rybníků. Vláda se již také seznámila se společným záměrem obou ministerstev na zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží na Břeclavsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Kacířský názor laika: Mezi suchým a horkým počasím a počtem větrných elektráren v severozápadní Evropě je přímá souvislost. Větrné elektrárny (jenom v Německu jich je 25000, a bylo by s podivem, kdyby takové množství nemělo žádný vliv na životní prostředí) odebírají z proudících vzduchových mas dosti značné množství kinetické energie, která jim možná následně chybí. Možná se pohybují pomaleji a nepravidelněji. Možná se postupně během několika minulých let prosadilo jihovýchodní proudění vzduchových mas z jihovýchodní Evropy a severní Afriky. Jestliže ještě před několika lety vál vítr od severozápadu z Atlantického oceánu přinášející deště a jihovýchodní vítr vál výjimečně, dnes je tomu přesně naopak. Téměř stále vane horký a suchý vítr od jihovýchodu a severozápadní vítr vane výjimečně. Jestli je moje domněnka správná, situace se bude zhoršovat, protože počet větrných elektráren závratně roste.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down