Na Vysočině je nasázená asi polovina brambor, později v ČR začne sklizeň raných

Na Vysočině se kvůli dešťům protahuje sázení brambor. Zatímco jindy touto dobou už bývají brambory v brázdách, teď je podle odhadu Českého bramborářského svazu v tomto kraji osázená teprve přibližně polovina bramborových polí. Kvůli chladnému jarnímu počasí také začne v Česku později sklizeň v oblastech mimo Vysočinu, kde se pěstují rané brambory, a to asi o dva týdny. Uvedl to předseda svazu Josef Králíček.

"Dá se říci, že domácí sklizeň raných brambor začne až v druhé polovině měsíce června," řekl Králíček. Obvykle se tyto první nové brambory začínají sklízet v prvním červnovém týdnu.
Rané brambory se pěstují hlavně v Polabí a a na jižní Moravě. Na Vysočině, kde je třetina z celkové rozlohy bramborových polí v Česku, sázejí zemědělci později sklízené odrůdy brambor. Sázení v tomto týdnu znovu zastavily deště, zemědělci nemohou pokračovat v přípravě půdy.
"Výsadba se v každém případě protáhne minimálně do konce května. Dá se očekávat, že některé podniky budou dosazovat brambory ještě v první dekádě června," uvedl předseda svazu. Jestli bude mít pozdější termín sázení dopad na produkci brambor na Vysočině, se podle něj ale nedá odhadovat. Důležité bude to, jaké bude počasí v dalších měsících.
Zemědělská společnost v Havlíčkově Borové na Havlíčkobrodsku pěstuje brambory zhruba na 150 hektarech polí, výsadba je i tam v polovině. "Ona to příroda nějak dožene," řekl předseda představenstva Aleš Málek k možnému dopadu zpoždění na porosty brambor. Problém by podle něj mohlo způsobit, kdyby se sklizeň domácích raných brambor protáhla tak, že se bude překrývat s dodávkami konzumních brambor z Vysočiny, pěstitelům by to kazilo ceny.
Zemědělské podniky v Česku loni podle Českého statistického úřadu pěstovaly brambory na 21.680 hektarech polí, na Vysočině z nich bylo 7248 hektarů. V meziročním porovnání se rozloha bramborových polí v ČR minulý rok snížila o pět procent. "Byli bychom rádi, kdyby byly plochy stejné jako loni, ale vypadá to na snížení v jednotkách procent," řekl Králíček s odkazem na signály od pěstitelů. Letošní statistická data budou až počátkem července.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down