Na vysočině začínají sít jarní obilniny, ozimy přezimovaly bez problémů

Na vysočině se díky oteplení rozbíhají polní práce, zemědělci už někde začínají se setím jarního obilí. V některých místech jsou traktory na polích vidět i dva týdny, ale u Sněžného ve Žďárských vrších mohly vyjet až po Velikonocích. Zástupci družstev uvedli, že mírná zima plodinám nasetým na podzim neuškodila, někde však nesou následky loňského sucha. Zemědělci v níže položených částech Třebíčska se bojí toho, aby se sucho neopakovalo.

Zemědělské družstvo Hrotovice na Třebíčsku hospodaří na 2400 hektarech zemědělské půdy, pozemky má v nadmořské výšce kolem 400 metrů. Předseda Bohumír Hutař uvedl, že se do této lokality rozšiřuje oblast sucha ze Znojemska. Družstvo volí způsoby obdělávání půdy šetřící spodní vláhu a pěstuje víc kukuřice, která nedostatek vody lépe snáší.

Letos zatím v okolí Hrotovic podle Hutaře sucho není, protože v lednu a únoru dost pršelo. Družstvo teď už má nasetou slunečnici a hrachy a začíná chystat pole pro kukuřici. Ozimy podle Hutaře v této oblasti přezimovaly bez problémů.

Výrobně-obchodní družstvo Kámen na Pelhřimovsku se připravuje na setí jarního ječmene. S polními pracemi začalo před deseti dny, což je asi o týden později, než je u nich zvykem, vyjíždějí na pole v první půlce března, uvedl předseda představenstva Josef Houček. V příštím týdnu se družstvo chce pustit i do odstraňování kamenů z polí určených pro brambory. Ozimé obilí a řepka podle Houčka nebyly na podzim v ideálním stavu, ale zima je dál nepoškodila. Byly zaseté v suchu, v hrudkovitých pozemcích, špatně vzcházely, poznamenal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down