Na výstavišti v Brně dnes začaly zemědělské veletrhy

Na brněnském výstavišti dnes začínají zemědělské veletrhy Národní výstava hospodářských zvířat, Biomasa a také první ročník Národní výstavy myslivosti. O víkendu se přidá ještě výstava chovatelských potřeb Propet a chovatelské výstavy psů a koček. Pořadatelé upozorňují, že pro veřejnost sice bude připraven program pro rodiny, veletrhy jsou však zaměřené více pro odborníky. Veletrhy zahájil ministr zemědělství Marian Jurečka.

Chovatelské technologie, veterinární a reprodukční techniku, krmiva a zemědělské stroje představuje ode dneška na Národní výstavě hospodářských zvířat a zemědělské techniky a Národní výstavě Myslivosti v Brně na 200 českých a zahraničních vystavovatelů. Ministr zemědělství Marian Jurečka při zahájení zdůraznil, že živočišná výroba patří k jeho prioritám, protože napomáhá k udržení a rozvoji života ve venkovských oblastech a zajišťuje pracovní místa v regionech.

„Dobrou zprávou je, že například loni po dlouholetém poklesu začala živočišná výroba opět růst. Její produkce v roce 2014 vzrostla oproti předchozímu roku o 10 procent na 51,6 miliardy korun. Tento trend se snažíme podpořit dotacemi, aktuálně jsme například dvojnásobně navýšili národní dotace na chov dojnic. Hlavní podíl na zachování živočišné výroby však mají chovatelé, bez jejichž práce a často i nadšení by tento obor nemohl existovat,“ řekl Jurečka.

V expozici Ministerstva zemědělství se Odbor živočišných komodit zaměřuje na činnost na úseku chovu skotu, prasat, ovcí a koz, drůbeže a dalších hospodářských zvířat. Jeho pracovníci budou zájemce informovat také o dohledu nad plněním Plemenářského zákona a nad vedením a využíváním údajů ústřední evidence hospodářských zvířat. Odborníci ze Sekce lesního hospodářství MZe poskytnou informace laickým návštěvníkům i praktické informace vlastníkům lesů. V expozici MZe budou mít lidé možnost se seznámit i s prací Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského a Ústavu zemědělské ekonomiky a informací. Na jeho pracovníky se mohou obracet návštěvníci s dotazy na problematiku cross compliance a Program rozvoje venkova.

Největší přehlídka živočišné produkce v České republice, která se koná každé dva roky, klade důraz na prezentaci hospodářských zvířat, doprovodné programy spojené s živočišnou výrobou, technologii pro chov hospodářských zvířat, pro výrobu krmiv, inseminační a reprodukční techniku, genetiku, diagnostické a léčebné přípravky, laboratorní a veterinární techniku apod. Výstava, která potrvá do 28. června, je u odborné i laické veřejnosti oblíbená. Výstavní areál v době akce navštíví bezmála 45 tisíc lidí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down