Na zlepšení životního prostředí Vysočiny se loni vydalo nejvíc peněz v posledních letech

Na zlepšení životního prostředí na Vysočině vydaly v minulém roce obce a podnikatelé přes 1,37 miliardy korun. Byla to nejvyšší částka za několik let, v meziročním porovnání se zvýšila o 1,2 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Nejdražší byly stavby kanalizací a čistíren odpadních vod dotované hlavně Evropskou unií. Další takové projekty byly zahájeny v letošním roce.

Město Jihlava začalo letos v srpnu rekonstruovat a dostavovat kanalizační síť. Stavební práce za 138 milionů korun potrvají 1,5 roku, unie na ně poskytne 92 milionů korun. V Pelhřimově pracují dělníci od loňského podzimu na modernizaci čistírny odpadních vod za více než 220 milionů korun. Tato investice je důležitá i proto, že město s 16 000 obyvateli a velkými výrobními závody leží v povodí řeky Želivky tekoucí do vodárenské nádrže Švihov, z níž bere pitnou vodu přes milion lidí.
Díky čerpání dotací z evropských fondů se investice do ochrany životního prostředí na Vysočině pohybovaly kolem 1,3 miliardy korun i v letech 2011 a 2012. Ale v roce 2009 plynulo na tento účel jen necelých 600 milionů korun. Peníze na území Vysočiny vydávají místní investoři a také subjekty, které mají sídlo v jiném kraji.

Investoři z Vysočiny zaplatili minulý rok za ochranu krajiny 950 milionů korun. Kvůli lepšímu čištění odpadních vod vydali 696 milionů korun, opatření na ochranu ovzduší je stála 165 milionů Kč a dalších 64 milionů Kč investice do nakládání s odpady.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *