Nákladní loď s ukrajinskou kukuřicí čeká u Bosporu na inspekci

První nákladní loď, která vyplula z Ukrajiny v rámci dohody o obnovení vývozu potravin z přístavů zablokovaných kvůli únorové ruské invazi, čeká u Istanbulu na inspekci. Informovala o tom agentura AP, podle které byla loď dnes ráno ukotvena v kontrolní zóně v Černém moři nedaleko istanbulského pobřeží.

Náklad lodi Razoni, který má čítat 26 000 tun ukrajinské kukuřice určené pro Libanon, zkontrolují zástupci Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN. Zjistí, zda odpovídá červencové dohodě zprostředkované OSN o vývozu zemědělských produktů a loď neveze zbraně či jiný nedohodnutý náklad.
Plavidlo pod vlajkou Sierra Leone vyplulo v pondělí z Oděsy. Zástupci zemí a OSN ji zkontrolují v ústí Bosporské úžiny, která spojuje Černé moře s Marmarským a skrze Dardanely s Egejským mořem.
V následujících dnech se očekává, že z Ukrajiny vyplují další lodě. V tamních přístavech podle mluvčího OSN Stéphana Dujarrice čeká na pokyn k odplutí už 27 naložených lodí.
Kvůli ruské invazi, která začala letos 24. února, je v ukrajinských přístavech podle Kyjeva zablokováno na 20 až 25 milionů tun obilí. Některé přístavy zaminovala ukrajinská strana kvůli obavám, že se tam vylodí ruské jednotky. Přepravní trasu ohrožují také operace ruského námořnictva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down