08.08.2023 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návštěvnost lesů vloni stoupla

Návštěvnost lesů vloni stoupla, 64,3 procenta lidí chodilo do lesa alespoň jednou měsíčně. Vyplývá to z údajů připravované Zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství za rok 2022.  Informoval o tom ministr zemědělství Marek Výborný na setkání s novináři u Vráže na Benešovsku. Češi loni nasbírali téměř 39 000 tun lesních plodů v hodnotě 7,8 miliardy korun, nejčastěji houby, borůvky, maliny a ostružiny. 

V Česku mohou lidé volně chodit do lesa

 V průměru loni zavítal do lesa každý Čech 36,76krát. Výrazně vyšší návštěvnost lesů je přitom ve Středočeském kraji, kam jezdí na houby i Pražané. Výborný vyzdvihl, že v České republice mohou lidé chodit do lesa volně. "Jsou státy, kde platí různé restrikce či zákazy, pokud jde o sběr hub nebo jiných lesních plodů. V takovém Nizozemsku, pokud byste vyrazili na houby, tak se dopouštíte přestupku a trestného činu pytláctví," řekl Výborný.  V Německu je omezení na množství kilogramu nasbíraných hub na osobu, v Rakousku nesmí sběr hub překročit dvě kila. Italové zase platí za vstup do lesa a ve Švýcarsku můžete houbařit pouze v určitých dnech. Mezi nejčastěji sbírané lesní plody v ČR patří houby, lidé jich loni v lesích nasbírali téměř 23 000 tun za 5,2 miliardy korun. Borůvek nasbírali přes 6700 tun, malin přes 2600 tun. Průměrně navštívil každý Čech loni  les téměř sedmatřicetkrát. V roce 2018 to bylo 20 návštěv ročně. Data vyplývají z průzkumu České zemědělské univerzity.*

Ministr zemědělství informoval o sběru lesních plodů

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down