27.06.2014 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nedostatek srážek zřejmě letos sníží výnosy obilovin i řepky

Letošní úroda obilovin by měla být průměrná, u sladovnického ječmene dokonce spíše podprůměrná. Osevní plochy obilnin jsou zhruba o jedno procento vyšší než loňských 1,413 milionu hektarů. Meziročně nižší bude i produkce řepky. Vyplývá to z aktuálního materiálu agrární komory. Ještě před měsícem byly přitom odhady pěstitelů optimističtější. Úrodu v některých regionech však snižuje sucho, rozhodující pro její konečnou výši bude počasí v dalších týdnech.

Plochy řepky, které dlouhodobě rostly až na loňské maximum téměř 419 000 hektarů, letos podle odhadu klesly o sedm procent. Její výnos by měl být proti průměru asi o pět procent nižší. Celková sklizeň řepky je proto odhadována na 1,25 milionu tun. Úroda nejrozšířenější domácí olejniny dosáhla loni rekordních 1,443 milionu tun.
Jihomoravští zemědělci vyjeli tento týden jako první v zemi s kombajny do polí. V nejteplejší oblasti na Břeclavsku sklízejí ozimý ječmen, úroda však bude kvůli suchu podprůměrná, jak ve středu uvedl předseda břeclavské agrární komory Antonín Osička. V červnu nenapršelo nic. Většina zemědělců v jižní části kraje se chystá vyjet do polí o víkendu či příští týden. Břeclavsko je obvykle prvním regionem, kde začínají žně. Letos začaly proti průměru o deset dní dříve vzhledem k brzkému nástupu jara.
Průměrnou až podprůměrnou úrodu očekávají také středočeští pěstitelé. Především západní část kraje bojuje s přímo kalamitním suchem, uvádí se v zápisu ze středečního jednání komoditní rady pro obiloviny a olejniny při Agrární komoře ČR. Optimistické prognózy po mírně zimě a v některých oblastech na vláhu bohatším jaru tak musí být korigovány.
Problémy s nedostatkem srážek mají také v jižních Čechách. O něco lepší je situace ve východních Čechách, především těžší půdy zde snášejí sucho lépe. V severních Čechách jsou porosty v dobrém stavu, na lehkých půdách se očekává brzká sklizeň, rané porosty jsou již žluté.
V současné době se doprodávají poslední zbytky loňské sklizně. Ceny se pohybují okolo 4000 Kč za tunu u pšenice, u řepky dosahují kolem 9000 Kč.
Tuzemská sklizeň obilovin loni dosáhla 7,512 milionu tun, což bylo o 13,9 procenta více než o rok dříve. Úroda obilí vzrostla, přestože jeho sklizňová plocha meziročně klesla o 2,8 procenta na 1,413 milionu hektarů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down