Některá města kvůli suchu zakázala odebírání povrchové vody

Některá města kvůli suchu zakázala odebírání povrchové vody. V několika obcích přestávají stačit místní zdroje pitné vody, třeba Herálec na Havlíčkobrodsku musí nechávat vodu do vodojemu dovážet. Vážnější problémy v zásobování obyvatel však sucho nepůsobí.

Pokud jde o podíl pitné vody vyrobené z podzemních zdrojů, nejlépe z celé republiky je na tom Olomoucký kraj. Zatímco například v Praze tvoří podzemní voda podle údajů Českého statistického úřadu necelou pětinu pitné vody, v Olomouckém kraji 91 procent pitné vody pochází z podzemních zdrojů, které mnohem lépe odolávají dopadům suchého počasí.
Podle meteorologů je současné sucho v Česku nejhorší za posledních dvanáct let. Trvalý a vydatný déšť v nejbližší době nečekají. O tom, jak proti suchu nejen letos, ale i v dalších letech bojovat, jednala ve středu i vláda. Schvalování plánu prozatím odložila, počítá ale se zdražením podzemní vody, s řešením zavlažování a větším využitím dešťové vody.
Pokud jde o aktuální reakci na úrovni obcí, měst a krajů, většinou jde v těchto dnech právě o zákaz odebírání povrchových vod nebo apel na obyvatele, aby nenapouštěli bazény. Na jižní Moravě dnes o situaci na tocích jednal krizový štáb Povodí Moravy.
Stav sucha a zákaz odebírání povrchové vody vyhlásil ve středu Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku. Společnost Moravská vodárenská vyřizuje asi třikrát do týdne žádosti lidí, kteří chtějí přivézt cisternu vody. Jsou to většinou lidé, kterým vysychají studny a chtějí třeba napustit bazén. Cisterny vozí o něco častěji než obvykle, ale není to nijak výjimečný stav, řekla mluvčí společnosti Markéta Bártová.
Podle mluvčí moravskoslezského krajského úřadu Petry Špornové žádná obec zatím neoznámila problém se zásobováním vodou. Obec Vrchy na Novojičínsku ale už v minulém týdnu vyzvala obyvatele, aby maximálně šetřili pitnou vodou, nenapouštěli jí bazény, nezalévali zahrady či neumývali auta.
V Královéhradeckém kraji významně poklesly průtoky většiny řek a některé úřady již přistoupily k regulacím. Městský úřad v Kostelci nad Orlicí dnes kvůli nedostatku vody zakázal odběr vody z vodního kanálu Alba k zalévání, mytí aut či napouštění bazénů. Městský úřad v Novém Bydžově vyzval obyvatele k maximálnímu omezení čerpání vody z řek a potoků. "V případě, že nedojde ke zlepšení situace, je pravděpodobné, že bude vydán zákaz tuto vodu odebírat," uvedl úřad.
Ve středních Čechách zakázal odběr povrchových vod Nymburk, Kolín používání vody z řek a potoků omezil. O podobném opatření uvažují i další města, čekají ale ještě na to, zda nezačne pršet.
Na vysočině někteří starostové problémy s vodou víc než suchu přičítají napouštění nových bazénů u rodinných domů. Zákaz zalévání zahrad a napouštění bazénů z obecního vodovodu platí třeba v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku s 1300 obyvateli.
V největší jihočeské úpravně vody Plav zvyšují kvůli horku a rostoucí spotřebě vody produkci pitné vody až o 200 litrů za sekundu na 600 až 700. Na rozdíl od jiných regionů ale obce, které zásobuje Jihočeský vodárenský svaz (JVS), nemusejí vyhlašovat zákazy napouštění bazénů a zalévání.

Společnost ČEVAK, jež pitnou vodou zásobuje 522 962 obyvatel na jihu a západě Čech a v Kraji Vysočina, však kvůli suchu musí na některých místech jižních Čech vozit pitnou vodu do vodojemů. Některé studny a menší místní zdroje dávají až o polovinu méně vody, než je obvyklé," řekla mluvčí společnosti Jitka Kramářová. Lidé se ale nemusejí bát, že by zůstali bez pitné vody. Cisterny vozí vodu do vodojemů v Oslově na Písecku, v Jivně na Českobudějovicku či Lipolci a Valtínově na Jindřichohradecku.
Vodu z deseti řek a potoků nesmějí až do odvolání brát obyvatelé na Českolipsku v Libereckém kraji. Zákaz vyhlásily na základě doporučení Povodí Ohře městské úřady v České Lípě a nedalekém Novém Boru. Odbory životního prostředí se snaží zákazem čerpání vody z potoků ochránit rostliny a živočichy, které jsou na ní životně závislé. Lidé nesmějí odebírat vodu v celém povodí Bobřího, Boberského, Brnišťského, Mistrovického, Robečského, Rousínovského a Valteřického potoka a také z řek Ploučnice, Svitávka a Šporka. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 50 000 korun, řekla mluvčí českolipské radnice Kristýna Brožová.
V Ústeckém kraji zakázaly úřady kvůli suchu odběr vody z potoků a řek pod správou Povodí Ohře. Zákaz používat vodu z potoků vydaly magistráty v Mostě a v Chomutově. Na Ústecku platí zákaz odběru z vodních nádrží a vodních děl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Je to hrozné, jaké je sucho. Já ale doufám, že u nás napouštění bazénů nazákážou. Nedokážu si bez něj léto představit. Bazén jsme si koupili vloni z https://www.top-bazeny.cz/ a je to taková paráda, když člověk nemusí chodit na žádné koupaliště a může vyjít z domu a skočit si do krásně teplého bazénu 🙂 .

  2. To se není čemu divit. Loňské léto bylo strašně suché. Zaplať pánbůh, že letos tak pršelo a trochu se množství vody obnovilo 🙂 . My se snažíme s vodou také šetřit, co to jde. Na zahradě nemáme bazén, protože je to zbytečné. Za rohem máme koupaliště, tak se chodíme koupat tam, nebo jsme doma. Pořídili jsme si klimatizaci z https://www.air-cool.cz/ , takže nám je doma fajn.

  3. Před 16 dny došly domů na rodinný účet veliký penízky z manželových investic. On je ajťák a tak těm věcem rozumí mnohem víc než já. Já mám na starost domácnost a zahradu. Třeba teď jsem se radila o bazénu s mými kamarádkami. Nevíme totiž, jaký rozměr na zahradu vybrat. Ony k nám chodí, a tak to snad nějak vymyslíme.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down