Někteří prodejci zemědělské techniky čekají letos pokles od 15 do 30 procent

Někteří prodejci zemědělské techniky čekají letos meziroční pokles prodejů od 15 do 30 procent. Mnoho strojů kvůli inflaci i dopadům války na Ukrajině zdražilo o několik desítek procent. V aktuálním Programu rozvoje venkova chybí dotace na stroje pro pícnináře. Zemědělcům také zdražily vstupní náklady a naopak výkupní ceny za úrodu meziročně klesly. Jedním z trendů je zájem o stroje, které mají nižší spotřebu. Na budějovickém agrosalonu Země živitelka to uvedli někteří prodejci techniky.

Prodeje nižší o 15 až 20 procent čeká firma Liva Předslavice sídlící na Strakonicku. "Příjemně nás překvapilo, že i v době covidové jsme obraty navyšovali. V letošním roce přijde jednoznačně pokles, to je zkušenost všech firem, které dělají zemědělskou techniku. Vidíme to na zakázkách, není to žádná tragédie, ale pokles tam bude," řekl ředitel firmy Libor Jungvirt. K důvodům řadí dopady války na Ukrajině i skokové navýšení cen, kdy stroje zdražily o nižší desítky procent. Navíc loni se v cenách ještě tolik neprojevila inflace. Firma objednává stroje rok dopředu, takže měla ještě ceny řádově o desítky procent nižší než letos.

Chybějí dotace

Propad asi o 30 procent čeká firma Pol-Agro, která prodává zemědělskou techniku. "Teď vyšel Program rozvoje venkova, kde vůbec nejsou dotace na pícniny, to znamená lisy, sekačky, obraceče, což u nás tvoří silnou část sortimentu. Nejde na to získat dotace, to znamená, že lidé to nechtějí, budou nákupy odkládat. Problém taky je, že někteří výrobci (produkci) podražili, někde je cena polského výrobku srovnatelná s top značkou Pöttinger, a v tu chvíli už není argument, proč ten polský stroj koupit," řekl obchodní zástupce firmy Pol-Agro Pavel Bouda.

Poptávka po šetrnějších strojích

"Je vidět poptávka po strojích, které jsou šetrnější k půdě, ekologické, ať už jsou k tomu zákazníci nuceni, že přecházejí na ekologický způsob výroby, anebo jen prostě chtějí snížit náklady na postřiky, na hnojiva. Jsou to třeba rotační brány, které místo toho, aby se tam muselo jet s postřikovačem, dokážou plevele zničit mechanickou cestou. Je poptávka po strojích, které mají nižší spotřebu, řeší se tlak na půdu. Dnes jsou stroje větší a větší, v zemědělství je akutní nedostatek lidí a podniky to musí řešit tím, že mají stroje většího záběru. Před deseti lety se také moc neřešilo, jaké budou na traktoru pneumatiky, dnes se to řeší strašně. Zájem je o pneumatiky, které jdou nafoukat na malý tlak, aby byla větší styčná plocha s půdou, a tím se víc rozložila váha," řekl Jungvirt.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down