Některým českým mlékárnám klesl na podzim odbyt meziročně až o pětinu

Některým českým mlékárnám klesl na podzim odbyt meziročně až o pětinu. Většina jich od začátku října nebo od 1. listopadu zdražila o 25 až 40 procent. Další zdražení lze očekávat od ledna 2023. Příští rok naroste vývoz mléčné suroviny z ČR o dalších 70 000 až 100 000 litrů denně, což může ohrozit provoz některých českých mlékáren. Na českobudějovické výstavě Vzdělání a řemeslo to řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

"Lidé nakupují méně. Odbyt českých mléčných výrobků klesl za první pololetí o 6,8 procenta. V současné době mi hlásí mlékárny pokles odbytu o deset, dvanáct, některé až o dvacet procent. A bude pokračovat zdražování výrobků," řekl Kopáček.
Většina mlékáren zdražila od 1. října nebo od 1. listopadu. Kopáček čeká další zvýšení cen od 1. ledna. Předpokládá, že na konci roku bude výkupní cena za litr syrového mléka 13 korun, což se podle něj musí v cenách projevit. Mlékárny zdražily v průměru od 25 do 40 procent. Ceny v obchodech ale stouply ještě víc, kvůli maržím řetězců. Zatímco před rokem byla cena syrového mléka devět korun za litr, nyní je 12,6 Kč. Do ceny mléčných výrobků se podle Kopáčka promítá ze 70 až 80 procent.
V Česku se ročně vyrobí lehce přes tři miliardy litrů mléka. Do českých mlékáren dodají zemědělci 2,5 miliardy litrů. Česká republika vyveze ročně 1,1 miliardy litrů, dovoz je kolem miliardy litrů. "Pořád dovážíme méně než vyvážíme. Loni se vyvezlo 22 procent mléčné suroviny z Česka do zahraničí. Od Nového roku bude v republice nově chybět 70 000 až 100 000 litrů mléčné suroviny denně, víc dodavatelů bude vyvážet. Zemědělci požadují (výkupní) cenu srovnatelnou hlavně s Německem, kde se dnes platí kolem 15 korun za litr. Naši zemědělci si tím trošku podřezávají větev sami pod sebou – až to bude znamenat ukončení činnosti řady českých mlékáren, ty německé si budou diktovat ceny," řekl Kopáček. V ČR je 1345 dodavatelů mléka do všech českých mlékáren.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down