Nekula nespokojeným zemědělcům neustoupí, změny dotací považuje za kompromis

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) odmítá ustoupit části zemědělců, kteří jsou nespokojeni s připravovanými změnami v nastavení dotací. Podle Nekuly je úprava systému kompromisem respektujícím reálnou situaci v českém zemědělství, sdělil mluvčí úřadu. Proti změnám vystupují zejména velké zemědělské podniky. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby na protest vyjeli se svou technikou na silnice.

Úpravu dotačních pravidel schválila minulý týden vládní koalice. Část peněz se má po změně výše takzvaných redistributivních plateb dostat od velkých podniků k menším zemědělcům. Zároveň se sníží maximální výše investičních dotací. Veškeré úpravy oproti poslední zveřejněné verzi Strategického plánu společné zemědělské politiky představí Nekula v pátek na pracovní skupině.
Připravená podoba Strategického plánu je podle Nekuly kompromis, který respektuje reálnou situaci v českém zemědělství. Chystané změny podle ministerstva výrazně podpoří menší zemědělce, současně ale zajistí dostatečnou podporu pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly, uvedl dnes mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
Ministr podle Bílého nikomu neupírá právo demonstrovat. "Mrzí ho však, že volí tuto formu, nechce zemědělce rozdělovat, odmítá však ustupovat nátlaku," dodal mluvčí.
Ministerstvo zemědělství původně v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ale ustoupilo a zároveň zvýšilo podíl dotací pro menší zemědělce. Na tzv. redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. V původním návrhu to bylo deset procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down