03.11.2023 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nezaměstnanost v EU v září zůstala na šesti procentech, nejnižší je dál v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v září zůstala podle sezonně přepočtených údajů na srpnové hodnotě šest procent. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti vzrostla na 2,7 ze srpnových 2,5 procenta, zůstává ale v unii nejnižší.

Nezaměstnost v eurozóně

vlajka EU

V eurozóně se míra nezaměstnanosti v září zvýšila na 6,5 procenta ze srpnových 6,4 procenta. Podle odhadů Eurostatu bylo v září v EU bez práce 13,026 milionu lidí, z toho 11,017 milionu v eurozóně. Ve srovnání se srpnem se počet nezaměstnaných v EU zvýšil o 95 000 a v eurozóně o 69 000. V porovnání s loňským zářím se počet nezaměstnaných snížil v EU o 126 000 a v eurozóně o 212 000.
Zpráva Eurostatu také ukázala, že v Česku se v září zvýšila míra nezaměstnanosti ve věkové kategorii do 25 let, a to na 9,4 procenta ze srpnových 7,9 procenta. V celé EU míra nezaměstnanosti v této věkové kategorii stoupla na 14,2 ze srpnových 14,1 procenta.
Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.

Nezaměstnanost v České republice

V případě České republiky Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od dat Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v září zůstala na srpnové hodnotě 3,6 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down