Noční mráz se suchem zpožďují růst zemědělských plodin v Plzeňském kraji

Noční mráz posledních dnů, který má pokračovat další tři noci, spolu s pokračujícím suchem zpožďuje růst a zrání zemědělských plodin v Plzeňském kraji. Podle agrární komory by mohl postihnout hlavně řepku, která už je před květem a stonky má plné vody. Zemědělci by potřebovali teplo i v noci a více vody, řekl předseda krajské agrární komory Jaroslav Šíma. S tím souhlasí také ovocnáři v regionu, kteří ale zatím nočními a ranními mrazy tolik netrpí.

"Pokud bude dva tři dny v noci a ráno mráz a řepka už bude nakvétat, tak to může být průšvih. Už jsem zažil, že stonky popraskaly a výnos byl potom hodně špatný," uvedl Šíma. Kukuřice zatím není nad zemí, aby zmrzla, většinou se teď seje. Jařiny, tedy jarní obiloviny, už zaseli všichni zemědělci v regionu, přihnojovat začali v únoru a teď půdu ošetřují proti plevelům a místy podruhé přihnojují ozimy dusíkatými hnojivy.
Přílišné střídání studených a teplých dnů rostlinám neprospívá. Podle předpovědi jsou zatím prognozované teploty minus jeden až dva stupně. "Tři čtyři stupně by už byly špatné," řekl Šíma. Obilí sice přezimovalo dobře, ale stále je zima a zpoždění růstu je dva až tři týdny. "Je to takové polomrtvé. Potřebují teplo, ale hlavně i v noci, aby bylo deset až 12 stupňů," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down