Nové dotace pro chovatele prasat

Až 80 tisíc korun na jedno ustájovací místo prasnic budou moci získat v novém dotačním podprogramu tuzemští chovatelé prasat. Celková podpora by se podle počtu žádostí mohla vyšplhat až na 100 milionů korun. Ministerstvo zemědělství také chovatelům prasat, ale i drůbeže, vyplatí mimořádné zálohy až ve výši 70 procent u dalších dotačních podprogramů. Pomůže jim to překlenout současnou obtížnou situaci v sektoru. Uvedl to na včerejším brífinku v Praze ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

V novém programu, určeném na podporu vybraných činností zaměřených na ozdravení chovů prasnic, budou podle ministra chovatelé moci čerpat prostředky na úkony spojené s prováděním opatření zaměřených proti rozšiřování některých chorob prasat. Dotace se bude poskytovat ve čtyřech sazbách mezi 35 a 80 tisíci korunami na jedno ustájovací porodní místo prasnic, v závislosti na specifikách provozu. Nekula připomněl, že přetlak vepřového masa na evropském trhu, způsobený zejména reakcí Číny na výskyt afrického moru prasat v některých zemích EU, způsobil obrovský propad cen v sektoru chovu prasat. "V současnosti jsou ceny, za které zemědělci vepřové prodávají, na úrovni roku 1994. Náklady jim přitom stouply na více než dvojnásobek a nadále rostou, i vlivem zdražování energií či krmných směsí,“ řekl ministr s tím, že úřad opakovaně žádal Evropskou komisi o celoevropské řešení a poskytnutí mimořádných podpor pro chovatele prasat, k žádosti České republiky se připojila i řada dalších členských států. Podpora však dosud spuštěna nebyla. V novém programu, určeném na podporu vybraných činností zaměřených na ozdravení chovů prasnic, budou moci chovatelé čerpat prostředky na úkony spojené s prováděním opatření zaměřených proti rozšiřování některých chorob prasat. Dotace se bude poskytovat ve čtyřech sazbách mezi 35 a 80 tisíci korunami na jedno ustájovací porodní místo prasnic, v závislosti na specifikách provozu, dodal ministr.* 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down