Novela zákona o významné tržní síle může zdražit potraviny

Novela zákona o významné tržní síle, kterou projednává sněmovna, může zdražit potraviny a narušit tržní prostředí. Z jednostranné regulace budou těžit hlavně dodavatelé. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle potravinářů mohou potraviny naopak zlevnit, pokud řetězce sníží své vysoké marže.

Svaz obchodu dále uvedl, že novela může vést ke snížení podílu českých potravin v obchodech. Obchodní řetězce proto připravují společné prohlášení premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. Novela zákona povede u obchodních řetězců ke standardizaci podmínek a de facto k vyloučení svobodné soutěže. Brání obchodnímu vyjednávání a za vše hrozí doslova likvidačními sankcemi. Výsledkem bude zvýšení cen zboží, řekla prezidentka svazu Marta Nováková.
Podle ní má novela diskriminační charakter, protože se vztahuje pouze na obchodníky. Mnozí dodavatelé přitom mají také významnou tržní sílu. Zákon o významné tržní síle měl původně chránit malé a střední výrobce potravin proti velkým řetězcům. Stávající novela to však nečiní, chrání velké dodavatele, poukázal vedoucí oblasti Právo & Compliance společnosti Kaufland Igor Kremla.
Riziko sankcí za jednání s tuzemským dodavatelem může podle svazu způsobit, že obchodník od něj raději nekoupí zboží pro své prodejny, které jsou často i v zahraničí. To by znamenalo propad exportu potravin a zboží od českých výrobců i snížení konkurenceschopnosti českých potravin, uvedl svaz.
Zákon o významné tržní síle platí podle mluvčí Potravinářské komory Dany Večeřové od 1. února 2010 a nezdá se, že by za pětiletou dobu jeho platnosti došlo ke zvýšení cen či ke zhroucení maloobchodu. Pokud podle ní řetězce sníží své vysoké obchodní přirážky, mohou potraviny i zlevnit.

Podle potravinářů je navržená úprava zákona v kontextu právní úpravy ve většině evropských zemí. Vzorem pro novelu byla právní úprava této oblasti ve Francii.
Významná tržní síla je podle novely takové postavení odběratele, v jehož důsledku si odběratel může vynutit bez spravedlivého důvodu výhodu vůči dodavatelům v souvislosti s nákupem potravin. Zneužitím významné tržní síly bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje. Novela také ruší šest příloh zákona, kde je uvedeno asi 80 skutkových podstat zneužití významné tržní síly a zneužití významné tržní síly definuje obecněji. Novela zákona je nyní ve sněmovně v prvním čtení.

Novelizovaný zákon umožní podle advokáta Ambruz & Dark Deloitte Legal Aleše Kubáče snadnější sankcionování obchodních řetězců ze strany antimonopolního úřadu. Novela je příliš jednostranně zaměřená proti obchodním řetězcům a podstatným způsobem zvyšuje riziko jejich sankcionování, přičemž odstranění překážek pro sankcionování obchodních řetězců se jeví jako hlavní důvod jejího vzniku, uvedl.
Řetězcům nyní hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu. Za pět let účinnosti byly pokutovány dva řetězce. Naposledy loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dostal pokutu 7,144 milionu korun Globus.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down