Nový podpůrný balíček pro producenty mléka a vepřového masa

Zvýšení evropských intervenčních nákupních cen, které v minulosti požadovala i Česká republika, by nepřineslo pokles produkce mléka. Uvedl to na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou eurokomisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan. Podle něj nový podpůrný balíček pro celou Evropskou unii činí 500 milionů eur. Producenti mléka a vepřového masa v ČR si rozdělí 550 milionů korun.

Nový balíček je rozdělený na dvě části. Jedna v hodnotě 350 milionů eur by měla pomoci přímo zemědělcům, na druhou ve výši 150 milionů budou mít nárok, pokud sníží svou produkci. Peníze z  evropského balíčku dostanou jen podniky, které neukončí živočišnou výrobu, ale pouze sníží objem své produkce, a to maximálně o 50 procent. Současně mohou být žadateli jen podniky, které produkovaly mléko ještě v červenci letošního roku. O tuto část podpor mohou chovatelé dojnic žádat oznámením na Státním zemědělském intervenčním fondu již od 12. září. Druhou část balíčku, určenou na kompenzační platby vázané na stabilizaci trhu, pak hodlá ČR navýšit z národního rozpočtu o 100 procent.

Premiér Sobotka po jednání s Hoganem řekl, že ČR ocenila předložený balíček a že se bude snažit, aby byl v ČR přijatý co nejrychleji.*

Celý článek naleznete v týdeníku Zemědělec č. 38

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down