23.08.2022 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nynější sucho v Evropě je podle expertů EU patrně nejhorší za 500 let

Nynější sucho v Evropě je podle expertů Evropské unie patrně nejhorší za 500 let. Řekl to dnes podle agentury DPA mluvčí Evropské komise. K 10. srpnu platilo varování před suchem pro 47 procent území Evropy.

"Zdá se, že sucho je nejhorší za nejméně 500 let," cituje DPA mluvčího. Je to podle něj první odhad centrály pro pozorování sucha (GDO), což je součást Společného výzkumného střediska, interní služby poskytující odborné podklady Evropské komisi. Odhad ještě musí po sezoně potvrdit konečná data. Podle aktuální zprávy GDO je suchem ohrožena téměř polovina Evropy a na 17 procentech její rozlohy je stav alarmující. Sucho má silně negativní dopad na sklizeň letních plodin. Nejvíce jsou zasaženy kukuřice, sója a slunečnice. Vážné sucho, které od počátku roku sužuje mnoho regionů Evropy, se podle zprávy od počátku srpna dále rozšířilo a zhoršilo. Platí to zejména pro Itálii, Španělsko, Portugalsko, Francii, Německo, Nizozemsko, Belgii, Lucembursko, Rumunsko, Maďarsko, severní Srbsko, Ukrajinu, Moldavsko, Irsko a Británii. V regionech, které sucho postihlo už na jaře 2022, jako jsou severní Itálie, jihovýchodní Francie a některé oblasti v Maďarsku a Rumunsku, se podmínky zhoršily nejvíce. Především v západní Evropě a Středomoří pak bude tepleji a sušeji než obvykle pravděpodobně až do listopadu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down