O české mléko je v zahraničí zájem

V Evropě je hlad po mléce, proto se na naše odbytová družstva obracejí zpracovatelé z Německa i Itálie. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Doležal koncem minulého roku při vyhlašování výsledků již 28. ročníku soutěže o nejlepší stádo a dojnici, kterou každoročně pořádá společnost Polabské mlékárny pro své dodavatele. Předseda představenstva Polabských mlékáren Pavel Vybíral si totiž posteskl, že řada českých mlékáren by ráda nakupovala od dodavatelů české mléko, ale tuzemští zemědělci ho jezdí spíše nabízet do zahraničí.  

Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček potvrdil, že současná doba je velice turbulentní. Německo přitom platí za mléko vyšší ceny. To je podle Kopáčka dáno tím, že má nižší ceny energií. „Všechny mlékárny v ČR, průmyslových je 32, spadají do kategorie velkých podniků, nikdo nespadá mezi malé a střední, které mají zastropovány ceny energií,“ připomněl Kopáček. Doležal poukázal na to, že pokud německé mlékárny mají zastropování, a mají ho i pro velké podniky a na nižší úrovni, než je v České republice, vzniká nerovná soutěž na jednotném trhu, kde může zboží volně putovat. „Každý by měl mít rovné podmínky,“ prohlásil, že dotační podpory jsou nominálně stejné jako v roce 2014. „Proti tomu nám stále rostou náklady a požadavky na zemědělce,“ řekl. Kopáček vloni počátkem prosince informoval, že průměrná cena mléka v Evropské unii činila vloni v září 56 centů, v ČR to bylo 48,6 centu. „Dnes jsme na 50 centech a nárůst bude zřejmě pokračovat,“ míní. Podle něj vysoké ceny vyrovnávají rozdíly mezi konvenčním mlékem a biomlékem. „Rozdíl v ČR je jeden cent, což je málo,“ řekl. Kopáček rovněž poukázal na to, že například ale ve Francii, mlékařské dvojce Evropy, se platí za mléko pouze 46 centů. „Je to o nesrovnatelných podmínkách, protože jednotný trh je v řadě případů nejednotný,“ podotkl.  V říjnu dosáhly ceny mléka 12,38 koruny za litr při přirozených složkách. Do konce roku ještě odhadoval stoupající trend a pak se cenová křivka zřejmě zlomí a dva, tři měsíce dojde k určité stagnaci. Pak uvidíme, co udělá jaro, sdělil Kopáček.  Podle něj se cena mléka promítá do cen mléčných výrobků přibližně 70 až 80 procenty. „Proto se naše výrobky musí zdražovat. Musíme do nich promítnout cenu mléka,“ konstatoval. Mlékárny však letos hlásí propad prodejů z titulu vysokých cen o deset až 25 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down