O modifikované kukuřici rozhodne Evropská komise

Ministři zahraničí členských zemí EU dnes nenašli shodu ohledně případného povolení pěstovat v unii jednu z geneticky modifikovaných (GMO) forem kukuřice. Novinářům to po jejich jednání řekl šéf diplomacie nynější předsednické země unie, Evangelos Venizelos z Řecka. Rozhodnout o třináct let staré žádosti tak bude muset Evropská komise.

Celkem 19 zemí se dnes vyjádřilo jasně proti povolení zmíněnou geneticky upravenou plodinu v unii pěstovat. Formálně se o věci vůbec nehlasovalo, bylo totiž jasné, že kvalifikovanou většinu, potřebnou pro odmítnutí návrhu, se nepodaří najít. Česká republika by se spolu s dalšími třemi zeměmi při hlasování zdržela, pět zemí by kukuřici známou jako Pioneer 1507 pěstovat povolilo. Nyní se do EU může dovážet pro potravinářské i pro zemědělské účely.
V Evropě o pěstování GMO není příliš velký zájem a na celosvětové produkci těchto plodin má region pouze nepatrný podíl. Přestože není pravděpodobné, že by se nová plodina někdy v Evropě začala hojně pěstovat, proti případnému schválení by se určitě postavila řada ekologických aktivistů či skeptických konzumentů.
Eurokomisař pro zdraví Tonio Borg dnes připomněl, že žádost byla podána v roce 2001. "Nikdo nemůže říct, že komise s návrhem pospíchala," usmál se. Za 13 let od návrhu se odpovědné evropské úřady šestkrát vyjadřovaly k případnému zdravotnímu nebezpečí upravené plodiny a o věci dvakrát rozhodoval soud, který loni rozhodl, že komise musí návrh předložit.
Borg také upozornil, že nyní se projednávají nová pravidla, která by měla umožnit členským zemím, aby o pěstování GMO rozhodovaly především ony samy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down