03.09.2018 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obce a města mohou žádat o dotace na šetrné lampy

Obce a města mohou od soboty do konce října žádat o dotace na šetrné lampy veřejného osvětlení. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) má připraveno 30 milionů korun pro obce v chráněných krajinných oblastech, ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) alokovalo 90 milionů pro ostatní obce a velká města. Všechny obce mohou na rekonstrukci veřejného osvětlení, jejímž cílem je snížení světelného znečištění, získat až dva miliony.

Státní fond životního prostředí ČR mohou o finance žádat obce, které se alespoň částí katastru nacházejí na území chráněných krajinných oblastí a zároveň nemají více než sto tisíc obyvatel. To se týká 1025 obcí. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) by v případě velkého zájmu mohlo MŽP alokaci navýšit.

Ostatní obce a velká města mohou žádat o stejnou dotaci z programu EFEKT, který vyhlásilo MPO. Na rekonstrukce veřejného osvětlení resort za poslední roky obcím v rámci dotací poskytl ze Státního programu na podporu úspory energie přes 200 milionů korun. Dbal zejména na snižování energetické náročnosti a dodržování norem osvětlenosti. MŽP dosud vydalo na snížení světelného smogu v národních parcích 21 milionů korun z národního programu Životní prostředí.

Klíčovou podmínkou k získání až padesátiprocentní dotace je dodržení přijatelné míry světelného znečištění. Přednost dostanou žadatelé, kteří v celém rekonstruovaném úseku osadí svítidla s teplotou chromatičnosti 2700 kelvinů a menší a zároveň zaměří světlo směrem dolů, do dolního poloprostoru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down