Obce na vysočině budou kvůli suchu vyhledávat nové podzemní zdroje vody

Obce na vysočině, jimž v loňském mimořádně suchém létě docházela pitná voda, budou vyhledávat nové podzemní vodní zdroje. Pomůže jim v tom i kraj, který se na hydrogeologické průzkumy a průzkumné vrty v deseti sídlech chystá uvolnit přes 1,2 milionu korun. Podporu zaměřenou na boj proti suchu bude dávat poprvé. Informoval o tom krajský radní Zdeněk Chlád. Návrh na rozdělení dotací už projednala krajská rada. Platit začne po schválení v zastupitelstvu kraje, které tuto záležitost projedná v květnu.

Už v průběhu minulého roku požádali všechny obce, aby nahlásily, kdo má problémy se suchem, řekl Chlád. O dotaci se mohly postižené obce ucházet v grantovém programu Čistá voda. Požádat podle radního ale mohly pouze ty, které měly vloni skutečně potíže, což prokázaly kupříkladu fakturami za dovážení pitné vody.

Městys Luka nad Jihlavou bude hledat nové zdroje vody pro své místní části. Loni v létě vysychaly studny hlavně ve Svatoslavi, kde žije asi 50 lidí. Téměř v celých Lukách je vodovod, ale ve dvou místních částech ne, řekl starosta Viktor Wölfl. Náklady na hydrogeologický průzkum včetně vrtu se podle něj budou pohybovat v řádu statisíců, krajská dotace by měla činit 181 700 Kč. Samotné zajištění nového zdroje vody podle starosty pak bude záležitost vyžadující další peníze a čas.

V Okrouhličce na Havlíčkobrodsku jsou lidé závislí na jednom nestabilním vrtu. Výpadky v dodávkách z obecního vodovodu musela obec s 240 obyvateli loni nárazově vykrývat cisternami. "A v lednu letošního roku jsme měli ve vrtu hladinu jen dva metry. Zajištění vody je podle starostky Štěpánky Trbuškové pro obec prvořadá záležitost. Obecní úřad proto teď nechá udělat průzkumný vrt. Pokud v něm bude dobrá voda, bude vyhlouben trvalý vrt, který bude připojen na vodovodní síť. Obec plánuje, že o dotaci na další práce požádá ministerstvo zemědělství. Zajištění dalšího zdroje vody bude obec celkově stát do milionu korun.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down