Období sucha v Moravskoslezském kraji skončilo, nádrže se vrací k normálu

Období zhruba osmiměsíčního sucha, které bylo v Moravskoslezském kraji nejhorší za posledních přibližně sto let, skončilo. Naplněnost nádrží se začíná vracet k normálu. Uvedl to technický ředitel státního podniku Povodí Odry Petr Březina.

Dodal, že po minimech, které nádrže zaznamenaly buď v listopadu, nebo na konci ledna, se doplnily a některé už mají i stoprocentní plnění. Třeba Těrlicko má pouze 70 a Slezská Harta asi 90 procent. Standardní situace je podle Březiny už například na Žermanické přehradě, na Morávce či na vodní nádrži Šance na Frýdecko-Místecku.

Podle Březiny Povodí Odry po celou dobu sucha usilovalo především o to, aby jeho dopady na obyvatele či podniky v regionu byly minimální. Při snižování objemu vody v nádržích bylo třeba přijmout mnoho opatření, která spočívala třeba v přesunu odběru vody, bylo třeba přijmout opatření ve vodárenském systému, kdy se přečerpávalo velké množství vody ze západních nádrží Kružberka a Slezské Harty až do spotřebišť nádrží beskydských, tedy Šancí a Morávky. Přibližně půl milionu obyvatel tak tady pilo jinou vodu, připomněl Březina.

Vůbec nejhorší byla podle něj situace na nádrži Olešná na Frýdecko-Místecku, která v podstatě byla téměř vyprázdněna. Nižší naplněnost tam přetrvává i nyní, jde však o záměr. Povodí Odry tam totiž v letošním roce připravuje odtěžení sedimentů, které by mělo začít už letos v květnu. Zhruba 180 000 kubíků nánosu by mělo být odstraněno do konce letošního roku. Povodí Odry nyní vybírá dodavatele a očekává, že by úpravy měly přijít na necelých 100 milionů korun, řekl Březina.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *