Očekává se nižší úroda brambor

Letošní úroda brambor by měla podle odhadu Českého bramborářského svazu být meziročně nižší o 15 až 20 procent, menší propad bude přitom u raných brambor, větší u brambor na Vysočině. Kvalita je obecně dobrá, sdělil předseda. Při prodeji větších dodávek teď pěstitelé za kilogram dostávají okolo sedmi korun, více než minulé dva roky. Oživit by to mohlo zájem o pěstování brambor. Uvedl to předseda svazu Josef Králíček na letošním 33. ročníku Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě. Kvůli dražším bramborám v obchodech by ale mohla klesnout jejich spotřeba.

Letošní sezóna stejně jako minulá a předminulá bude podle Králíčka z pohledu produkce brambor průměrná. „Stejně jako u ostatních komodit pěstitelé brambor pociťují nárůst cen vstupů. U konzumních brambor však vloni nebyly výjimkou prodeje za podvýrobní ceny. „Letos, po dvou letech, pokrývá farmářská cena náklady pěstitelů. Ty odhadujeme momentálně na čtyři až pět korun za jeden kilogram,“ řekl Králíček.

Cena brambor se zvýšila 

V minulých dvou letech byly ceny brambor nízké. „Taková situace by byla pro pěstitele dlouhodobě neudržitelná,“ prohlásil. Za růstem cen brambor v poslední době stojí podle předsedy bramborářského svazu z významné části evropský trh, kde počátkem letošního roku chyběly brambory. Poptávka po této plodině roste, zájem je zejména o brambory na výrobu hranolek. Jejich vývozy totiž rostou i mimo Evropskou unii, informoval Králíček. Ze dvorů farem se teď brambory podle něj prodávají za 14 až 15 korun za kilogram. V obchodech stojí v akcích kilogram od 13 do 17 korun, mimo akce jsou ceny dvojnásobné. „Z toho nemáme radost, protože vyšší cena omezí nákupy. Je tam nějaká hranice, řekněme 30 korun, pro spotřebitele, nechtějí akceptovat cenu vyšší,“ řekl Králíček s tím, že roční spotřeba brambor v ČR je 65 kilogramů na osobu. 

Česká republika není v konzumních bramborách soběstačná

Česká republika není v konzumních bramborách dlouhodobě soběstačná.  Podle předsedy domácí produkce pokrývá spotřebu ze tří čtvrtin. Stejně jako vloni bude podle něj třeba určité množství konzumních brambor dovézt ze zahraničí. „Obvykle se jedná o roční dovoz řádové 150 tisíc tun, letos do konce srpna bylo dovezeno 110 tisíc tun brambor,“ sdělil. Králíček připomněl, že pěstitelé brambor mohli letos poprvé využít podporu integrované produkce konzumních brambor, od dubna je k dispozici příslušné nařízení vlády i metodická příručka. Jde o pěstování šetrné s omezenými vstupy minerálních hnojiv a přípravků na ochranu rostlin. „V prvním roce pěstitelé přihlásili 4500 hektarů konzumních brambor, tedy polovinu plochy, která byla nárokována pro konzumní brambory jako citlivou komoditu. Věřím, že se počet přihlášených hektarů zvýší,“ míní předseda svazu. Ministr zemědělství Marek Výborný k tomu řekl, že chtějí podporovat pěstování brambor v rámci integrované produkce. Je však ještě třeba doladit některé záležitosti.  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down