Odborníci varují před přenosem ptačí chřipky na kočky, v Polsku na ni i uhynuly

Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě o šíření respiračních infekcí varuje před možným přenosem ptačí chřipky na kočky, které volně loví. V Polsku se jich podle inforamací tamních vědců v červnu nakazilo 28, některé uhynuly. Lidé by měli u koček sledovat neurologické příznaky nebo příznaky nemocí dýchacích cest.

"V případě onemocnění doma chovaných koček, které mají možnost lovit, je třeba v případě závažného onemocnění respiračního traktu, chřadnutí, neurologických symptomů, konzultovat s ošetřujícím veterinářem možnost virologického vyšetření," uvedl ve zprávě SZÚ.

Kočka

Ohniska ptačí chřipky

V letošním roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno 23 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a v chovech ptáků držených v zajetí. Poslední ohnisko bylo potvrzeno 12. května v malochovu drůbeže v Kladně-Švermově ve Středočeském kraji. Od 20. července je ČR oficiálně zařazeno Světovou organizací pro zdraví zvířat (WOAH) mezi země bez výskytu ptačí chřipky.

Přenos na šelmy

Podle SZÚ v minulosti uhynula na ptačí chřipku nejen drůbež, ale i volně žijící ptáci nebo drobné šelmy. Ve Finsku se nákaza prokázala na kožešinových farmách s norky, liškami a psíky mývalovitými, nakazilo se přes 185 000 zvířat. Na pobřeží Jižní Ameriky uhynulo přes 16 000 lachtanů. V Kanadě se nakazil pes, neměl ale žádné příznaky. Přenos ptačí chřipky na člověka byl dosud zaznamenaný podle Světové zdravotnické organizace ve 12 případech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down