Ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji loni mírně přibylo

Počet ohnisek moru včelího plodu ve Zlínském kraji loni meziročně mírně vzrostl. Zatímco v roce 2020 evidovali krajští veterináři 14 případů, loni jich bylo 17. Osm ohnisek odhalili na Vsetínsku v okolí Velkých Karlovic, kde se v minulosti nákaza nevyskytovala. Dalších pět ohnisek zaevidovali veterináři na Zlínsku a čtyři na Uherskohradišťsku, naopak žádná nebyla na Kroměřížsku, řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. 

Opětovnému rozšíření nákazy podle Mahdalíka brání především pečlivá vyšetření včelstev a důsledné dodržování opatření, která vstupují v platnost ve chvíli, kdy se onemocnění ve včelstvu objeví. V případě, že se nákaza ve včelstvu objeví, je nutné je kompletně zlikvidovat. Nejčastěji v takovém případě chovatelé včelstvo i veškeré související vybavení spálí.

Za důležitou prevenci šíření moru včelího plodu považuje ředitel i osvětu mezi včelaři. "Záleží na pečlivosti a důslednosti včelaře. Už je to dost roků, co se tady nákaza pohybuje, takže včelaři už jsou natolik erudovaní, že to vědí," řekl Mahdalík.

Od roku 2014, kdy bylo ve Zlínském kraji 160 ohnisek, počet případů moru včelího plodu postupně klesal. Například v roce 2017 jich bylo 45, o rok později 30. Opětovný drobný nárůst počtu případů zaznamenali veterináři až předloni a loni. "Situace je ale v rámci kraje dlouhodobě stabilizovaná," uvedl Mahdalík.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down