29.11.2021 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ohnisko ptačí chřipky je i na jižní Moravě, v malochovu v Lednici

Veterináři potvrdili první ohnisko podzimní vlny ptačí chřipky na jižní Moravě. Jde o malochov v Lednici na Moravě, kde bylo 80 kusů drůbeže. Šlo o slepice, perličky a křepelky. Chovatel v něm nahlásil úhyn osmi slepic, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde o subtyp H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka, zbývající drůbež v chovu bude utracena. Předchozí podzimní ohniska byla v Čechách a na Vysočině.

"V současné době se čeká na stanovení patogenity viru. Podle výsledku budou vytyčena uzavřená pásma okolo ohniska a v nich přijata mimořádná veterinární opatření," dodal mluvčí.

Od úterý platí kvůli nákaze zákaz chovu drůbeže pod širým nebem, musí se umisťovat do budov. Výjimku má chov holubů a běžců, jako jsou pštrosi. Za nedodržení mimořádných veterinárních opatření hrozí až dvoumilionová pokuta pro podnikající a právnické osoby, u fyzických osob je pokuta do 100 000 korun.

Všichni chovatelé drůbeže musí podávat ptákům vodu uvnitř hospodářské budovy, případně pod přístřeškem, který zabrání kontaminaci vody výkaly volně žijících ptáků. Pokud registrovaní chovatelé nebudou mít možnost umístit ptáky do budov, musí o tom neprodleně informovat veterináře.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down