Ornitologové kvůli ptačí chřipce doporučují omezit krmení kachen a labutí

Kvůli šířící se nákaze ptačí chřipky v Česku doporučují odborníci omezit nebo zcela vyloučit krmení divoce žijících vodních ptáků, jako jsou kachny a labutě. Při krmení dochází k velkému shlukování ptáků a vytváří se tak ideální podmínky k šíření nákazy, řekl Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.

Lidé se podle něj nemusí obávat krmení ptáků na krmítkách, protože ptačí chřipka je onemocnění, které napadá vodní ptáky a volně žijící hrabavé druhy, například koroptve. Není také nutné se při dodržování základních hygienických návyků obávat k přenosu na člověka, uvedl. Vermouzek upozornil na to, že ptačí chřipka je nebezpečná i pro volně žijící ptáky. V minulém roce v řadě evropských zemí kvůli nákaze uhynulo velké množství vodních ptáků a zasáhla i ohrožené druhy. "Česku se takováto epidemie zatím vyhnula, mimo jiné i proto, že nemáme moře a přímořská velká shromaždiště vodních ptáků," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down