Osevní plochy hrachu se za posledních deset let více než ztrojnásobily

Osevní plochy hrachu v ČR se za posledních deset let více než ztrojnásobily. Od roku 2013 do roku 2022 se rozšířily o 230 procent na 40 627 hektarů. Letos se podle odhadu ministerstva zemědělství zvětší na 42 500 hektarů. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula to při příležitosti dnešního světového dne luštěnin uvedl na sociálních sítích. Loni se luštěniny v ČR pěstovaly na 45 643 hektarech, hrách se z toho pěstuje zhruba na 90 procentech ploch.

Hrachu se loni se podle posledního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) sklidilo 118 790 tun, což je meziročně o 22 procent více a nejvyšší produkce za posledních 20 let. Nekula uvedl, že pěstování luštěnin přispívá ke zlepšování stavu polí, protože vylepšují struktury půdy a zvyšují obsah organických látek. Kromě hrachu se z luštěnin v ČR v menší míře pěstuje lupina a bob. Další druhy jako fazole, čočka nebo vikve se pěstují na velmi malých plochách.
Situační zpráva o pěstování luskovin ministerstva zemědělství za rok 2021 uvádí, že zhruba do roku 2014 se plochy luskovin v ČR snižovaly. Situace se změnila se změnami ve společné zemědělské politice EU od roku 2015. Evropská komise umožnila větší část ze zemědělských dotací směřovat na podporu vázanou na produkci a další podporu cílit na bílkovinné plodiny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down