13.09.2016 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ovocnáři očekávají propad v úrodě jablek

V sadech už začala sklizeň jablek. Ovocnáři očekávají propad oproti loňskému roku na 115 000 tun. Na Moravě je to kvůli mrazům, v Čechách kvůli krupobití v květnu a červnu. Větší část úrody proto půjde do moštů. N veletrhu Zahrada Čech v Litoměřicích, který byl zahájen 9. září, to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Loni ovocnáři sklidili 155 640 tun jablek.

Mrazy z konce dubna nejvíce poškodily sady na jižní Moravě. "Meruněk a broskví bylo sklizeno sotva 20 procent normálu, o něco méně je švestek, rybízu. Celkově propad v ovocnářství za republiku odhadujeme asi na 400 milionů korun," uvedl Ludvík. Úroda jablek v Čechách je někde dobrá, jinde, jako je oblast Českého Brodu, Slánska nebo východních Čech, zasáhlo krupobití. "To nemá vliv na výši úrody, ale na tržby a využití, protože taková jablka lze využít pouze na zpracování moštů a tam je cena čtvrtinová oproti ceně za konzumní jablka," uvedl Ludvík. Spotřebitele se nižší úroda jablek nedotkne. "Do České republiky se i tak padesát procent stolních jablek dováží. Je to globální komodita, kterou ovládají obchodní řetězce. Záleží tak na úrodě v hlavních pěstitelských zemích, jako je Itálie, Polsko. Obecně se očekává v rámci EU průměrná sklizeň, jen asi o dvě procenta nižší než loni," řekl Ludvík.

Pokračuje trend rozšiřování prodeje výpěstků na farmářských trzích, pěstitelé nabízí i zpracované ovoce, přesto podle Ludvíka až 80 procent čerstvého ovoce a zeleniny nakupují lidé v obchodních řetězcích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down