Pacovské strojírny loni dodaly technologie pivovarů do Polska i do Jižní Koreje, zákazníci v České republice odebrali od pacovského výrobce devět minipivovarů. Podnik vykázal za uplynulý rok celkové tržby 317 milionů korun. Zakázky pro pivovary se na nich podílely 125 miliony. Vyplývá to z údajů strojírenské společnosti.
Pacovské strojírny, zaměstnávající 220 lidí, vyrábějí komplexní technologické a procesní celky z nerezových materiálů a mědi pro potravinářský, chemický, farmaceutický průmysl a zemědělství. Kromě vybavení pro pivovary má podnik ve výrobním portfoliu kupříkladu i průmyslové lihovary a pěstitelské pálenice.
Podle generálního ředitele Ludvíka Ješátka dodaly Pacovské strojírny klientům na českém trhu devět minipivovarů, rok předtím dokonce rekordních deset. Mezi zákazníky byli kupříkladu Rodinný pivovar Zichovec v Lounech a Pivovar Uhříněves na okraji Prahy. Do Polska vloni ze strojíren putovaly tři pivovary, největší varnu s kapacitou 30 hektolitrů má pivovar ve městě Žywiec.
Významnou loňskou exportní zakázkou byla pro pacovský podnik dodávka prvního pivovaru do Jižní Koreje. Ve městě Busan vaří pivo typu českého světlého ležáku. Jeho kapacita je 125 000 litrů. Tuto dodávku se strojírnám podařilo uskutečnit v mimořádně krátkém čase – od uzavření kupní smlouvy do zahájení provozu neuplynuly ani tři měsíce.
Jak řekl Ješátko, nyní se soustředí na další trhy směrem na východ, ale neopomíjí ani velké pivní trhy v Evropě, například Německo. Mezi další exportní teritoria podniku patří Rusko, Slovensko, Japonsko a Gruzie.*